UMAA Alumni Awards Past Recipients

Edward T. Foote II Alumnus of Distinction
2011: Cristina Saralegui, ’71
2010: (No award was given.)*
2009: Carolyn B. Lamm, J.D. ’73
2008: Frank Angones, A.B. '72, J.D. '76
2007: Alex Rodriguez, Honorary Alumnus '04
2006: The Honorable Sue Cobb, J.D. '78
2005: Shankar Aswani, A.B. '88
2004: Honorable Robert L. Shevin, J.D. '57
2003: Alicia Juarrero, A.B. '69, M.A. '72, Ph.D. '78
2002: Arva Moore Parks, M.A. '71
2001: Lenore C. Nesbitt, J.D.'57; inaugural recipient (named for Edward T. Foote II in 2001)
2000: Edgerrin James; Stephanie P. King, M.Ed.'95
1994: Bernard Kosar, Jr., BBA ’85
1993: Jon Secada, BM ’83, MM ’86
1992: Bruce Hornsby, BM ’77
1991: Martin Zweig, MBA ’67
1990: Roderic Pettigrew, PHD/MD ’79
1989: Roy Firestone, AB ’75
1988: Theodore Bridis, MSCE ’73
1987: Mark H. Medoff, AB ’62
1986: Alvin Snyder, AB ’58
1985: Frances W. Wiesenfeld, MED ’65
1984: Kenneth D. Greenblatt, BBA ’68
1983: David Isaacs, AB ’71
1982: Fernando Belaunde-Terry, DARCH ’86
1981: Donald R. Justice, AB ’45
1980: Emerson Allsworth
1979: David Douglas Duncan, AB ’38
1978: Al “Flip“ Wilson
1977: No award
1976: No award
1975: Jerry Herman, AB ’53, DFA ’80
1974: Claire Cohen Weintraub
1973: Dante B. Fascell, JD ’38, DLW ’88
1972: No award
1971: No award
1970: Aly Dadras, BSAE ’54

Henry King Stanford Alumnus of the Year Award
2011: Gregory Cesarano, J.D. ’76
2010: (No award was given.)*
2009: Mort Guilford, B.B.A. ’51, J.D. ’56
2008: Robert Mann, A.B. '70
2007: Ernesto D'Escoubet (posthumously), B.S.E.E. '65, M.S.E.E. '70
2006: Betty Amos, B.B.A. ’73, M.B.A. ’76

2005: Lewis B. Freeman, B.B.A. '71, J.D. '74
2004: Allan M. Herbert, B.B.A. ‘55, M.B.A. ‘58;
Patricia McBride Herbert, B.B.A. ‘57
2002: Dr. Edward A. Dauer, B.S.E.E. '72, M.D. '75, M.S.B.E. '01
2001: Cyrus M. Jollivette, J.D.'80
2000: Marc Buoniconti, A.B.'93
1999: Michael I. Abrams, A.B. '69
1998: Gary Fry, B.M. '76
1997: Dorothy Ashe Dunn, B.B.A. '41, M.A. '66, Ph.D. '77
1996: Patricia W. Toppel, BED ’58, MED ’59
1995: Frank Smathers, Jr., JD ’34
1994: Dante B. Fascell, JD ’38
1993: Bernard J. Fogel, MD ’61
1992: Arthur H. Hertz, BBA ’55
1991: David L. Brown, BED ’73, MED ’75
1990: Dolores J. Chambreau, BSN ’67
1989: George H. Braithwaite, EDD ’72
1988: Sharon Capra Brown, BBA ’66
1987: Lonnie Mollov Kantor, BS ’67, MED ’71, EDS ’72
1986: Audrey R. Finkelstein, AB ’38
1985: Ronald G. Stone, BBA ’73
1984: David L. Brown & Thadius J. Koch
1983: No award
1982: No award
1981: No award
1980: Emerson Allsworth, BBA ’48, JD ’52
1979: No award
1978: Al "Flip" Rosen, BBA ’48
1977: Helene Kichefski, BBA ’42, Walt Kichefski, BBA ’41
1976: A. John Goshgarian, AB ’51, JD ’58
1975: No award
1974: No award
1973: No award
1972: M. P. "Mickey" Demos, MD ’57, AB ’82, BS ’82, JD ’86
1971: Walter Etling, AB ’48
1970: No award
1969: Hank Meyer, BBA ’42, DCO ’87

William R. Butler Community Service Award
2011: Rudy Moise, M.B.A. ’94, J.D. ’97
2010: (No award was given.)*
2009: Samantha Dietz, Ph.D. ’04
2008: Lauryn Williams, B.B.A. '05
2007: Neal Sonnett, A.B. '64, J.D. '67
2006: Gia Tutalo-Mote, M.A. ’98

2005: Roy Black, A.B. '67, J.D. '70
2004: Richard C. Milstein A.B. ‘68, J.D. ‘74
2003: Carlos de la Cruz, J.D. '79
2002: Audrey Rothenberg Finkelstein, A.B.'38
2001: Hunting F. Deutsch, M.B.A.'82
2000: Brad P. Herman, A.B.'79
1999: Jay W. Jensen, B.Ed. '54, M.Ed. '60
1998: George Knox, J.D. '73
1997: William Colson, J.D.'48, inaugural recipient

Outstanding Young Alumnus/Alumna Award
2011: Jennifer Phillips, B.B.A. ’06
2010: (No award was given.)*
2009: Christopher Zavatsky, B.S.C.E. ’07, B.S.A.E. ’07
2008: Devang Desai, A.B. ’97, J.D. ’03, Nilson Mejia, B.S.N. ’06, M.S.N. ’07
2007: Jonathan Vilma, B.B.A. '04
2006: Cie Chapel, B.B.A. '01
2005: Robert J. Ramsay, B.B.A. '94, M.B.A. '96
2003: Austin Rivers, A.B. '95, M.S.Ed. '96
2002: M. Heather K. Warren, A.B. '96, M.B.A. ‘98
2001: Elizabeth Williams Davis, A.B.'91
2000: Basil Khalil, B.S.I.E.'95, M.S.I.E.,'97
1999: Gino Torretta, B.B.A. ‘91
1998: Franc Arbide, BBA ’87
1997: Rebecca Hoffman, AB ’92, MSED ’94
1996: David Sturm, BBA ’94
1995: Denise Troffa-Fowler, AB ’92
1994: Stephanie DeThomas, BSC ’92
1993: Renee Kreutzer-Mussman, BSED ’87, MSED ’88
1992: Peter Christiaans, BS ’91, MBA ’93, MS ’94
1991: Ana Maria Gonzalez, BSCE ’85, MSCE ’87
1990: Scott M. Meyer
1989: No Award
1988: William Mullowney, BBA ’82, JD ’85
1987: Dagoberto Quintana, BSEE ’83
1986: Edward Pozzuoli, BBA ’83
1985: No Award
1984: David L. Brown

Inside Out Award
2011: Shelly Berg, Dean, Frost School of Music
2010: (No award was given.)*
2009: Anita Cava
2008: Frank Haith
2007: Suzanne Sayfie
2006: William Hipp
2005: Dr. Luis Glaser
2004: John G. Clarkson, M.D. '68
2003: Larry Coker
2002: Paul T. Dee, M.S.Ed. '73, J.D. '77
2001: Roberta “Bosey” Foote
2000: Denise Morris
1999: Joanne Meagher
1998: Roy J. Nirschel Jr., MPA ’96, PHD ’97
1997: M. Lewis Temares
1996: Norman C. Parsons
1995: Rita Deutsch, MA ’76
1994: Jeannette F. Hausler, AB ’51, JD ’53
1993: Edward T. Foote II, Honorary Alumnus
1992: Ron Fraser
1991: Georgina A. Angones, AB ’72
1990: Daniel E. Thomas, BBA ’98
1989: No award
1988: Robert J. Simpson
1987: Lee J. Kjelson
1986: Norman G. Einspruch
1985: William R. Butler, Honorary Alumnus
1984: William B. Russell, BM ’57, MM ’58
1983: Jean W. Coburn, AB ’55, Joseph Pineda
1982: Henry N. F. Minich, JD ’76
1981: John K. Robinson, Honorary Alumnus
1980: Henry King Stanford
1979: Benjamin "Bucky" Walters, BBA ’62, MBA ’63
1978: Lou Kleinman
1977: Paul Nagel

Orange: Outstanding Service Award
2011: Todd Payne, A.B. ’84, J.D. ’89
2010: (No award was given.)*
2009: Thomas R. Adams, B.B.A. ’57
2008: Robert Denholtz, B.B.A. '71
2007: David Panitch, B.B.A. '80
2006: Randall Johnson, A.B. ’71
2005: Shirley Richter, B.Ed. '52, Fritz Richter, B.B.A. '53
2004: Denise R. Mincey-Mills, B.B.A. '80
2003: Earl Rubley, Honorary Alumnus
2002: Steven E. Chavoustie, B.S. '78, M.D. '81
2001: Tod S. Roy, B.B.A.'83
2000: Donald J. Kelly, A.B.'72
1999: Linda Dunn Brown, B.Ed. '73, M.Ed. '77
1998: Edward A. Strongin, BBA ’72
1997: John Hall, BSCE ’74
1996: James D. Munson, BBA ’81
1995: James D. Munson, BBA ’81
1994: Johnny C. Taylor, BSC ’89
1993: Camille King, AB ’53, MED ’71
1992: Ray Badini, AB ’71, JD ’74, John C. Blakley, BS ’77, MSED ’79
1991: James P. Fleming III, AB ’68
1990: A. Jay Cristol, AB ’58, JD ’59, PHD ’97, Eleanor Cristol, BBA ’60
1989: Barbara Jean Ricciardi, AB ’59
1988: Felicia R. Christin, BED ’74, MSED ’79
1987: Arthur L. Finkelstein, BSIE ’55, Merle Jacobs Kravetz, BED ’57, MED ’73
1986: John C. Blakley, BS ’77, MSED ’79
1985: George H. Braithwaite, EDD ’72
1984: David B. Case, BARCH ’79
1983: George H. Braithwaite, EDD ’72
1982: Dolores J. Chambreau, BSN ’67
1981: John F. Lisk, BBA ’74, JD ’77
1980: Audrey R. Finkelstein, AB ’38
1979: Joseph C. Shaw, BBA ’49
1978: Elizabeth L. "Bettye" Nicolaides, AB ’71
1977: Ellen Wacher, BED ’63
1976: Merle Jacobs Kravetz, BED ’57, MED ’73
1975: Charles J. Crowder, JD ’51
1974: John Ward Clark, BBA ’66
1973: Anthony N. "Buffy" De Santolo, JD ’54
1972: Thomas Davison III, JD ’49
1971: Thomas E. Lee, Jr., JD ’51
1970: Lawrence H. Adams
1969: David Warren, BBA ’59

Green: Outstanding Fundraiser Award
2011: John K. Schulte, A.B. ’54
2010: (No award was given.)*
2009: Hilarie Bass, J.D. ’81, and Wayne Chaplin, B.B.A. ’79, J.D. ’82
2008: Patricia, B.B.A. ’57, and Allan, B.B.A. ’55, M.B.A. ’58, Herbert
2007: Donald Kubit, M.Ed. '70, J.D. '74
2006: Dean Colson, J.D. '77 & Donna Shalala, H.A. '03
2005: The Senior Class Gift Committee; Dr. Roger Medel, M.B.A. '89
2004: President's Council
2003: Earl Oman, B.B.A. '64
2002: Carmine Parente, B.S. '88
2001: Kathy R. Heinly, B.B.A.'69, M.B.A.'79
2000: Stuart M. Bloch, A.B.'64
1999: Edward A. Dauer, B.S. '72, M.D. '75
1998 Maureen McDermott, BSC ’90
1997: Ray Marchman, JD ’61
1996: Eileen DiValerio, BBA ’84
1995: Samuel Ballam III, BBA ’72
1994: Donald V. Mariutto, BBA ’53
1993: Larry Brill, BSCE ’57
1992: Ron Ravikoff, JD ’77
1991: Marc A. Silverman, BBA ’82
1990: Florence M. Perry
1989: Eric Persily, BS '86, MD ’89, Edward A. Strongin, BBA ’72
1988: Edward A. Strongin, BBA ’72
1987: Edward A. Strongin, BBA ’72
1986: Helen Tallman-Braithwaite, MSED ’77
1985: Martin M. Dernis, BBA ’58, JD ’63, LLMI ’76, Charles Kantor, AB ’66, JD ’69
1984: Barbara Jean Ricciardi, AB ’59
1983: Barbara Koven Brown, AB ’48
1982: Barbara Koven Brown, AB ’48
1981: Manolo Reyes, JD ’80
1980: Theodore N. Tiemeyer, BBA ’69, MBA ’71
1979: Charles J. Crowder, JD ’51
1978: Arthur H. Hertz, BBA ’55
1977: Lonnie Mollov Kantor, BS ’67, MED ’71, EDS ’72
1976: Phillip G. "Pete" White, AB ’30, MED ’59
1975: Phillip G. "Pete" White, AB ’30, MED ’59
1974: Lonnie Mollov Kantor, BS ’67, MED ’71, EDS ’72
1973: Robert J. Mandell, BBA ’62
1972: Anthony N. "Buffy" De Santolo, JD ’54
1971: A. John Goshgarian, AB ’51, JD ’58
1970: John G. Gale, JD ’58
1969: A. John Goshgarian, AB ’51, JD ’58

White: Outstanding Affiliate Group/Group Member Award
2011: Beaux Arts Group
2010: (No award was given.)*
2009: S-100 Alumni Weekend Reunion Committee
(Victoria Corrigan Fine, B.S. ’80, M.B.A. ’81; Edgar Fernandez, B.B.A. ’78; Lillian May, B.B.A. ’81, M.B.A. ’83; Marlene May, A.B. ’82; Alicia Malave, B.B.A. ’81; Israel Perez-Siam, B.B.A. ’79, M.B.A. ’85)
2008: Miami Circle
2007: AMIGOS of the Cuban Heritage Collection
2006: Lois Kerr (Diamond Darlings and Diamond Studs)
2005: Atlanta Hurricane & Alumni Club
2004: UM Ambassadors
2003: School of Business Administration Mentor
2002: Black Reunion Weekend Committee
2001: Atlanta Hurricane & Alumni Club & Chicago Alumni Club
2000: Band of the Hour Club
1999: The Citizens Board
1998: Thad Cromwell, BBA ’81
1997: 50th Reunion Committee
1996: Edward Golden, AB ’66, MED ’69, JD ’77
1995: Hall of Fame Committee
1994: Greater Deleware Valley Alumni Club
1993: Leslie Glenn, BBA ’80
1992: Scott Hirschbein, BBA ’75
1991: Stephen H. Minker, BBA ’75
1990: A. Bingham Seibold, AB ’57
1989: Harry Rimm, BBA ’82
1988: Washington D.C. Alumni Club
1987: Jan M. Kelly, AB ’81, JD ’90, Joseph E. Neureuter, BBA ’72
1986: Harry Rinehart, BBA ’43
1985: John L. Quimby, BBA ’42, Lorraine C. Quimby, AB ’43
1984: Michael S. Segal, BBA ’64
1983: Greg Eichstaedt, AB ’71, Tom Farnkoff, BBA ’69
1982: Ronald G. Stone, BBA ’73
1981: Randy Ogren, BED ’72
1980: Joseph Greco, JD ’53
1979: Harry E. Young, BBA ’77
1978: No award
1977: Paul Nagel, AB ’50/Joseph C. Shaw
1976: Claud H. Corrigan, AB ’42
1975: Robert J. Haroutunian, AB ’71
1974: A. Bingham Seibold, AB ’57
1973: Robert J. Haroutunian, AB ’71
1972: James H. Boyle, Jr., BBA ’67, Boston
1971: Charles Adimaro, Richard Reiner, BBA ’67
1970: Richard Reiner, BBA ’67
1969: Sydney G. Most, BBA '61

Student of Distinction Award
2011: Elizabeth Greig, M.D. '10, Kristina Rosales, A.B. '10
2010: (No award was given.)*
2009: Sebastian Aspe, B.S.M.E. ’08, Joseph Dussling, Nicholas Heinz, and Daniel Martinez
2008: Ryan Kairalla, B.B.A. ’08; Joshua Morales, B.B.A. ’08, and the Student Model United Nations Team
2007: Chung Hoon Park, D.M.A. ‘08; Nicholas Deysher, M.M. '07
2006: Misha Dacic, B.M. '06; Priyanka Handa, A.B. '06
2005: Daniel J. Andrews, B.S.M.E. '05
2004: Minal Ahson A.B. '05, B.S. '05; Michael A. Johnston B.S.I.E. '05
2003: Devi Sridhar, B.S. '03; Ken Dorsey, B.B.A. '02
2002: Jose “Pepi” Felix Diaz, A.B. '02
2000: Lissette Gonzalez, inaugural recipient

*2010 Alumni Awards Ceremony Historical Documentation
Due to the move into, as well as the opening and building dedication of the Newman Alumni Center in August 2010, the UM Alumni Association did not have a 2010 Alumni Awards Ceremony.